Jdi na obsah Jdi na menu
 

KONEC FANTVORBY


Přeji dobrý den vám všem fanouškům všemožných fandomů, kteří mě nesledují na Facebooku. Víte, že zřídka vyjadřuji své názory na světové dění. Přesto momentálně mlčet nemůžu.
Média nás neinformují, europoslanci se nesnaží náš názor zjistit - a právě nyní rozhodují o naší budoucnosti v neskutečném měřítkku. Jedná se o článek 13 a naprostý zákaz "fair use", který v prvním kole již PODPOŘILI. Bez ohledu na petice a nesouhlasné akce, například Pirátů "zachraninternet".
V prosinci/lednu proběhne druhé kolo, ale jelikož nás už jednou zklamali, nemám důvod doufat, že tak neučiní znovu. A poté dojde v lednu k finálnímu jednání Rady EU, kde Českou republiku bude prezentovat jediný člověk; náš premiér.

Pamatujete, jak uvaříte žábu zaživa, aniž by vám vyskočila z hrnce? Přitápíte zvolna.
Už jsme si zvykli, že svoboda projevu a ochrana soukromí na internetu je iluze, přišel zjevně čas opět pootočit knoflík a zvýšit plamen.
Co přesně článek 13 obnáší, co znamená zákaz "fair use"? Pro nás laiky srozumitelně to vysvětluje KOVY v tomto videu:
(za což mu velmi děkuji), bohužel (jistě nevědomky) nezmínil velkou část těch, kterých se článek 13 týká. NÁS. Fanoušků. Bez ohledu na fandom. 
Co přinese leden a případné schválení? V každé zemi EU. Například jen na You Tube dojde ke smazání více než 30 milionů videí.
K tomu více zde, #saveyourinternet:
 
Konkrétně tedy dojde ke smazání všech fanvideí, hudebních coverů, remixů, karaoke, herních let´s play, walktrough, parodií, sestřihů, recenzí filmů, her, knih, sportu atd. Zjednodušeně zmizí vše, k čemu nebudete mít prokazatelné vlastnoctví autorského práva. Zmizí veškeré sdílení, protože naprosto cokoliv je něčím duševním vlastnictvím.
Oslovuji autory a čtenáře fanfikcí, kterých se restrukturalizace autorských práv týká, protože už tímhle ztratíme fanvidea a fanarty. A co kdyby se jeden z příštích návrhů na změnu zákonů týkal přímo nás a psaní?
Zde se k němu vyjadřuje TruTru Kanahiko:
https://www.facebook.com/groups/1759744064299655/permalink/2206016809672376/
 
Proto jsme společně s belldandy, TruTru Kanashiko a Veronikou Abbasovou sepsaly otevřený dopis premiérovi a vložily ho na jeho Facebookový profil.
https://www.facebook.com/AndrejBabis/posts/1397110357092271?hc_location=ufi
 
 
Pokud vám osud fantvorby není lhostejný, přidejte dole v odkazu svůj podpis a sdílejte, šiřte dál. Protože když nebudou svobodné právo na fantvorbu bránit fanoušci, kdo bude? Kdo, když ne my?
Politici přichází, odchází, zákony zůstávají - mnohem, mnohem déle. A když pracuje za naše peníze, ať pracuje pro nás. A jako poslední dotaz, než to zavrhnete - zamyslete se, kolikrát denně sdělíte své jméno, komukoliv, bezdůvodně, jen pro to, že zazvonil telefon? A kolikrát musíte slušně jednat s někým, koho nemáte rádi; kolegou, nadřízeným, spolužákem, profesorem, úředníkem, členem rodiny, protože to jinak nejde či něco potřebujete? Dovolím si odpovědět za vás - tak často, že vám to přijde samozřejmé.
 
A zde je můj osobní komentář, pod dopis vložený:
Vážený pane premiére. Nevolila jsem Vás - a je to zcela lhostejné, protože jsme dospělí a výše zmíněný zákon v sobě skrývá potenciální významnou hrozbu; poškodí zcela každého. Jak řekl Henry Ford: "Kdybych měl poslední dolar, utratil bych ho za reklamu." Desetiletí jsem pracovala ve finančnictví, tudíž vím, jak velkou měl pravdu. Stejně jako to víte Vy, úspěšný obchodník. Po naprostém zákazu "fair use" a jeho prosazování v celé EU skončí fantvorba, sdílení mezi fanoušky, čili bezplatná reklama - jako logický důsledek přijde finanční propad uměleckého průmyslu, který ze svých významných zisků odvádí daně všem státům EU. O kolik méně lidí si koupí knihu, hudební album, film, hru, zajde do kina, koupí si lepší PC komponenty, Playstation, software atd.? Zároveň se z nás občanů odsouhlasením zákazu automaticky stanou potenciální zločinci - jak je to dlouho, kdy skupina dětí uvítala pana prezidenta Zemana písní a vzápětí následovala nekompromisní pokuta za porušení autorských práv? A to bylo před tímto zákonem. Co naše dětské besídky, stanou se z nich zločiny? Když rodič si své dítě natočí, spáchá trestný čin? Pokud ten záznam pošle prarodičům, proviní se dvojnásob a z prarodičů nechtěně učiní spoluviníky? Co řemeslník, který si při práci zazpívá píseň, kterou sám nestvořil, umělecké a hudební recitály, sportovní, herní, knižní a filmové recenze; jako nelegální jednoduše skončí? Fotograf, který nevyfotí jen a pouze sebe, dům, který nevlastní, sochu, kterou nestvořil, zátiší, ke kterému nebude mít prokazatelná vlastnická práva, stane se z fotografování trestná činnost? A to vše je bezvýznamně nicotný zlomek následků zákona, který přes svou absurdnost a kontraproduktivitu se EU snaží prosadit. Čeští europoslanci zákon podpořili - jejich posláním je být hlasem svých občanů, přesto se jediný z nich nepokusil náš názor zjistit a protestní nesouhlas ignorovali; zklamali svou zem. Neopakujte jejich chybu, pane.
Můj podpis je již obsažen v dopisu samotném.
 
Chraňme, co milujeme.
Vaše Alice
 
Jak jste možná postřehli, návrh byl významnou většinou během prvního jednání okamžitě schválen bez jediné úpravy, kompromisu, kterými nás udržovali v plané naději do poslední chvíle. Nyní mají státy EU dva roky na jeho naprostou implementaci.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Paráda

(Karin, 13. 1. 2019 20:34)

Také by mně to zajímalo jestli to jde bez účtu na fcb.

Přidávám se!

(Martina, 1. 1. 2019 14:08)

Alice, ráda bych se k petici/dopisu přidala. Lze i bez fcb účtu?