Jdi na obsah Jdi na menu
 

Edit číslo 3

EDIT číslo 3.     23. 09. 2012
 
Moji milí,
jsem tu s nejnovějšími zprávami. Omlouvám se za to zdržení, vysvětlím ho postupně – ale upřímně, kdybych vás měla zahrnovat veškerými informacemi a každým rozhodováním, jsme na editu č.528 a všichni bychom byli „ueditovaní“ a už by se v tom neorientoval naprosto nikdo (včetně mě J ).
Takže, v úterý jsem obdržela jednu verzi výtisku já, ve čtvrtek Alice druhou verzi (jiný papír s nižší gramáží, drobné změny, které jsme chtěly vidět „na živo“).
První dojem z výtisků jsme měly s Alicí identický – nádherné. A potom přišel pohled zblízka.
Takže nejdřív vezmu „technické údaje“, které z přiložených fotografií nejsou až tak patrné.
Šíře hřbetu se u obou výtisků pohybuje mezi 8 cm – 9 cm. ( Pro srovnání, brožovaná verze HP 5 o 800 stránkách má 4 cm, ovšem její velikost není typická A5, tedy 20cm x 15 cm, ale 20 cm x 11,80 cm).
A zde je přesně ten gordický uzel, na kterém jsme uvízly. Šíře hřbetu 9 cm v pevných deskách a šitou vazbou je neproveditelná i u velkotiskáren – takový objem knihy stroje jednoduše nedokáží zpracovat; aspoň ne tak, aby výrobci byli ochotni podstoupit riziko, že odvedou nekvalitní práci. Kniha sama o sobě je poměrně lehká, váží 1,2 kg, přesto je to „gigant“, se kterým prý dosud nikdo nemá zkušenosti (provedly jsme s Alicí nezávazný průzkum). Rizikovost spočívá především ve zlomení hřbetu, které je prý pouze otázkou času, ale současně to značně znesnadňuje ořez kompletního výtisku a zároveň způsobuje nesmírné potíže při šití. Výsledek – „zub“ nebo-li nerovné seříznutí listů a jejich vyčnívaní ( ač o milimetry), a přes veškerou snahu naší tiskárny je v problémových pasážích sešití natolik pevné, že způsobuje „varhánky“.
A co si budeme nalhávat – manipulace s takovým gigantem v posteli by byla dosti obtížná J
Takže přišlo rozhodování, zda zvětšit formát; naše tiskárna se dokonce rozhodla pustit do neznámých vod a vymyslet pro nás zcela atypický formát. Ale upřímně, pro něco takového ve své knihovně místo nenajdete, pokud EK neuložíte mezi Atlasy světa… Manipulovatelnost se tím rozhodně nezlepší J
Pak tu byla možnost slevit na požadavcích a smířit se s paperbackem a lepenou vazbou.
Opravdu jsme nad tím přemýšlely, pokusily se být nezaujaté a čistě praktické.
A zamítly jsme to.
Každému z nás dala Alice možnost stáhnout si a vytisknout Klíč ve wordu, tudíž nám umožnila s jeho velikostí i formátem pracovat dle libosti a potřeb. A předpokládám, že většina z vás ho stejně jako já už takto vytištěný má. Proč „tohle“ nestačí mně a toužím po skutečné knize? Mohu se mýlit, ale tuším, že vaše důvody jsou stejné či podobné mým.
Jde o můj osobní vztah k samotnému příběhu. „Podomácku“ vyrobené verze jakkoliv spojené mi přijdou „neadekvátní“. Jaksi nevhodné až nepřijatelné, možná trochu „snižující“ kvalitu příběhu – upřímně nevím, jak přesně tenhle svůj dojem popsat.
Jednoduše řečeno přeji si ho mít krásný, plnohodnotný a svým provedením odpovídající mému vztahu ke Klíči i autorce. Jak jsem tu už kdysi zmínila, jde současně o mé poděkování Alici a vyjádření, co pro mě její slova znamenají. Jiné než „bezkazové, téměř dokonalé“ provedení pro mne není akceptovatelné. Protože jinak by smysl knihy a její existence ztratil význam, nemyslíte?
V současné chvíli jsme tedy opět v plném proudu a vytváříme, domlouváme, ladíme jedinou přijatelnou variantu – a totiž rozdělit Klíč na dva díly, se zachováním formátu A5, pevných desek a šité vazby. S touto verzi již naše tiskárna technické potíže při výrobě mít nebude a s ohledem na to, jak i první nesmírně obtížné výtisky zvládli, jsem si zcela jistá, že výsledek jejich práce bude na jedničku.
Jsou báječní, vycházejí mi nesmírně vstříc, jejich snaha snížit cenu a současně udržet kvalitu je snad až bezprecedentní.
Přesto, jak již musíte tušit, cena se navýší. Kdybychom trvaly na této „ne úplně dokonalé“ verzi, s ohledem na pracnost výroby a speciální postupy je už pevně dáno, že cena by se mohla vyšplhat až k 700,- CZK. A to nechci. Může se to zdát paradoxní, ale výroba dvou knih (díky klasickým postupům a bezproblémové výrobě) vyjde levněji. O ceně se stále jedná, ale už nyní vás musím upozornit, že se bude pohybovat mezi 500 – 600 CZK. Ovšem za kvalitní, bezchybný komplet knihy, s aspekty speciálních sběratelských edicí ( jako např. Pán prstenů, Twilight a podobně ). A nebudu zastírat ani fakt, že množství kusů cenu ovlivňuje; čím více objednávek, tím nižší cena výtisku. Momentálně se pohybujeme orientačně na 180 ks objednávek – upozorňuji, že rozumím, že cena je také jedním z důležitých bodů při rozhodování a tudíž někteří z vás objednávky stáhnou; i proto jsem se rozhodla tuto informaci zveřejnit co nejdříve, abyste měli čas popřemýšlet a případně objednávku zrušit.
Pro vytrvalce se tu objeví konkrétní informace ke „dvojknize“ doufejme již koncem následujícího týdne, jelikož nyní nám chybí pouze doladit několik drobností a obě verze jsou hotové k předání tiskárně, aby podle nich opět vyrobila zkušební výtisk.
Je mi líto, že se to nevyvíjí zrovna ideálně a snadno, velmi nerada oznamuji navyšování ceny, ale celý postup od počáteční verze ve wordu až po konečné vytištění knihy je dost náročný, obsahuje nepředstavitelné množství rozhodnutí, a jak jsem upozornila, jsem naprosto obyčejná ženská, která ještě před měsícem neměla o knihtisku ani minimální znalosti J
Dále bych vás poprosila o trpělivost při reakcích na mailu, jelikož ten spravuji pouze já sama, Alice vyjádřila přání se toho neúčastnit s odvoláním na pocit „neetičnosti“, když sama svou identitu tají, přijde jí neférové znát tu vaši a já její rozhodnutí respektuji. Tím ale bohužel zůstávám na vaše dotazy a objednávky sama, tudíž opravdu nejsem schopná reagovat okamžitě a střelhbitě ( ačkoliv bych si to přála, ale má rodina zcela nezodpovědně vyžaduje občas i něco sníst… J ).
To je prozatím opět vše a nyní víc než kdy jindy vyjadřuji toužebnou prosbu – Merlin s námi!
Lilly
 
ek-prvni-verze-9-cm.jpg
 
prvni-verze-ek-a-fenixuv-rad.jpg 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář